We are one of the most prominent organizations engaged in manufacturing, supplying and exporting an extensive range of Industrial Stacker. Our range includes Battery Lift Manual Stacker, A/C Powered Manual Stacker, Manual Stacker, Adjustable Fork Stacker, Full Electric Stacker and many more. Widely appreciated for their features like high efficiency, superior performance and reliability, these are stringently quality tested by our quality controllers on several industry defined parameters. Further, we offer these premium quality products at very competitive prices.
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Brand | Voltas |
| Lifting Capacity | 1.5 Ton |
| Type | Circular Stacker |
| Usage/Application | Power Production |
| Power Supply | DC |
| Power Source | Battery |
| Rated Load | 1500 kg |
| Lifting Height | Upto 6 meter |
| Color | Yellow + Black |
| Material | MS |
| Warranty | 6 months |
| Battery Charger | Included |
| Battery Voltage | 24V |
| Battery Weight | 300 kg |
| Drive Type | Stand On |
| Height | 3300 mm to 6930 mm |
| Load Center | 600mm |
| Lowering Speed | with/without load 0.25 / 0.11 m/s |
| Service Brake Type | ELECTROMAGNETIC |
| Turning Radius | 1750 mm |
| Tyre Material | POLYURETHENE |
| Weight | 1600 |
| Standby Batteries | No |
| Max Lifting Weight | 1500 kg |
| Lift Motor Rating | 3 KW, S3 11% rating |
| Lowered Mass Height | 1990 mm to 2800 mm |
| Wheelbase | 1490 |
| Type Of Stacker | Fully Electric |
| After Sales Service Available | Yes |
| Customised as per specific need | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
The OM VL ST (VVE) 15 is a 1.5-ton electric stacker designed for use in narrow aisles. It has a load capacity of 1500 kg at a 600 mm load center. This stacker comes with side extraction as a standard feature. It is equipped with a five-point wheel configuration and spring suspension for stability, positive traction, and grip.
Key features of the OM VL ST (VVE) 15 Electric Stacker include:
An intelligent microprocessor-based MOSFET controller from Curtis.
Regenerative braking for power savings.
Safety features such as an emergency reverse button, anti-roll back on gradients, side stabilizers, and a safety interlock for lifting after FFH.
Coil-protected hydraulics for enhanced safety and performance.
A sturdy platform.
Additional Information:
Product Details:
| Lifting Capacity | 4 Ton |
| Usage/Application | Power Production |
| Power Supply | AC |
| Material | Mild Steel |
| Rated Load | 1500 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Our range of Full Electric Stacker find extensive application in pharmaceutical, chemical, cement, ceramic, bottling plants and automobile industries. This stacker is widely used to satisfy the lifting and material handling needs of the clients. This stacker is tested by our quality controllers from time to time to assure that this is defect free.
we deal only in Pune.
Product Details:
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 1-2 ton |
| Brand | ThyssenKrupp |
| Warranty | 6 Months |
| Color | Yellow |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Lifting Height | 5 meter |
| Material | SS |
| Type | Drum Stacker |
| Power Source | Electric |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Capacity | 2 ton |
| Structure | Standard |
| Weight Kg | 5Tone |
| Fork Length | 1150mm |
Product Details:
| Lifting Capacity | 300 kg |
| Usage/Application | Drum Transporter |
| Type | Electric |
| Lifting Height | 1000 mm |
| Warranty | 12 months |
| Country of Origin | Made in India |
Our clients can avail from us a comprehensive range of Manual Stacker Foot Pump Lift that is designed using high grade raw material.
Product Details:
| Lifting Capacity | 300 kg |
| Usage/Application | Drum Dumper |
| Type | Manual |
| Lifting Height | 200 mm |
| Warranty | 6 months |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Type | Counter Balance Stacker |
| Usage/Application | Material Handling |
| Rated Load | 1200kg |
| Power Supply | Battery |
| Material | Stainless Steel |
| Lifting Capacity | 1500kgs |
| Country of Origin | Made in India |
Product Details:
| Type | Fork Stacker |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Load | 650/1000 kg |
| Power Supply | Manual Hydraulic or Electro Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Lifting Capacity | 650 Kg/1000 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Our clients can avail from us a comprehensive range of Adjustable Fork Stacker that is designed using high grade raw material. Besides, our professionals always quality test this stacker to bring out superior grade products, which can be availed at affordable prices. Moreover, we supply this fork stacker to our clients located across the globe. Thus, our range of stacker has enabled to gain a respectable niche for ourselves across the globe.
Product Details:
| Lifting Capacity | 1.5 Ton |
| Brand | Easy Move |
| Type | Fully Electric Stacker |
| Usage/Application | Goods lifting and shifting Easily |
| Rated Load | 1500kg |
| Material | Mild Steel |
| Power Supply | AC |
| Country of Origin | Made in India |
we deal only in Pune.
Product Details:
| Lifting Capacity | 2 Ton |
| Brand | FIPL |
| Type | Bucket Stacker |
| Usage/Application | Power Production |
| Power Supply | AC |
| Country of Origin | Made in India |
We are manufacturer and supplier of Electric Pallet Stackers to our customers. This product is highly in demand as it requires less amount of maintenance. We can offer stacker with different attachment like drum handling attachment, bucket attachment etc.
Product Details:
| Lifting Capacity(Kg) | 1000 kg |
| Lifting Capacity | 0-50 kg |
| Type | Fork Stacker |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Load | 1500kg |
| Power Supply | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
Our vast experience in the domain of crane manufacturing has helped us in evolving ourselves as a prime manufacturer, exporter, wholesaler, distributor and supplier of Pallet Stackers. These products are extremely rigged in state and ensure long lasting service life. Our products are dimensionally accurate and offer trouble-free performance with optimum results. We ensure timely delivery of our products.
Features:
Durable
Cost effective
Reliable
Product Details:
| Lifting Capacity | More than 2000 kg |
| Type | Fork Stacker |
| Usage/Application | Industrial |
| Rated Load | 270 |
| Power Supply | Electric |
| Material | Mild Steel |
| Country of Origin | Made in India |
Our range of Stationary Stacker comprise a cantilever design that provides enough of the conveyor head end structure so as to allow the unobstructed movement. In addition, a telescopic chute is placed at the discharge end of a mobile or stationary stacker. Furthermore, this high quality telescopic chute comprises a series of thin-walled.