Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Capacity | 3 Tonne |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Designation | DVX30 AT |
| Power Unit | Diesel |
| Operation | Seated |
| Load Capacity | 3000 kg |
| Load Center | 500 mm |
| Tyres | Solid |
| Tyre Size, Front | 28x9-15 |
| Tyre Size, Rear | 6.50x10 |
| Number of Wheels | 2/2 (Front/Rear) |
| Overall Length | 3900 mm |
| Overall Width | 1220 mm |
| Fork Dimensions (s/e/l) | 45x125x1070 mm |
| Turning Radius | 2550 mm |
| Travel Speed (With/Without Load) | 16/16 km/h |
| Lifting Speed (With/Without Load) | 0.5/0.55 m/s |
| Lowering Speed (With/Without Load) | 0.5/0.35 m/s |
| Gradability (With/Without Load) | 20/24% (achieved without stop/start braking) |
| Engine | Mahindra Mtorque 4485, MCDHC29NA047CE5 |
| Engine Performance | 48.5 HP / 36.2 Kw |
| Rated Speed | 2200 +- 50 rpm |
| Max Torque | 200 +- 5% Nm @ 1200-1500 rpm |
| Transmission Model | Automatic |
| Gear Shift Type | Electric Shift |
| Maximum Fork / Lift Height | 3600 mm / 4500 mm / 6000 mm |
The DVX30 AT is a 3.0-ton diesel forklift with an automatic transmission that complies with BS-V (CEV-V) emission standards. It features advanced engine technology, a smart exhaust and regeneration system, and is designed for enhanced durability and performance. The forklift is described as being "100% MADE IN INDIA" and features an Indian-made Mahindra MTorque engine, which is cost and service-friendly.
Key features of the DVX30 AT include:
An ergonomic seating design for operator comfort and ample legroom.
A powerful CEV-V compliant diesel engine.
A mast section that provides wide and clear visibility.
Larger tires for improved road grip and stability.
Best-in-class maneuverability and safety standards.
A capacity to handle a full load of 3000 kg at MFH.
A Diesel Oxidation Catalyst (DOC) and Diesel Particulate Filter (DPF).
The forklift also has an elegant IP65 protected display and a single electric gear shift lever.
Technical Specifications:
Brand : OM
Model Designation: DVX30 AT
Power Unit: Diesel
Operation: Seated
Load Capacity (Q): 3000 kg
Load Center (C): 500 mm
Tyres: Solid
Tyre Size, Front: 28x9-15
Tyre Size, Rear: 6.50x10
Number of Wheels: 2/2 (Front/Rear)
Overall Length (L1): 3900 mm
Overall Width (b1): 1220 mm
Fork Dimensions (s/e/l): 45x125x1070 mm
Turning Radius (Wa): 2550 mm
Travel Speed (With/Without Load): 16/16 km/h
Lifting Speed (With/Without Load): 0.5/0.55 m/s
Lowering Speed (With/Without Load): 0.5/0.35 m/s
Gradability (With/Without Load): 20/24% (achieved without stop/start braking)
Engine: Mahindra Mtorque 4485, MCDHC29NA047CE5
Engine Performance: 48.5 HP / 36.2 Kw
Rated Speed: 2200 ± 50 rpm
Max Torque: 200 ± 5% Nm @ 1200-1500 rpm
Transmission Make/Model: KION / Automatic
Gear Shift Type: Electric Shift
Additional Information:
Product Details:
| Capacity | 3 Tonne |
| Usage/Application | Lifting |
| Accessories | Pallet Lifter |
Forklift
Product Details:
| Drum capacity | 205 L |
| No. of drums | Single drum |
| Trolley type | Tilting |
| Wheel type | Polyurethane |
| No. of wheels | 3 wheel |
| Load capacity | 300 kg |
Drum trolley 3 wheel SS304
Product Details:
| Length | 8 Feet |
Semi electric stacker
Product Details:
| Lifting Capacity | 2 Ton |
Boom stacker electrick
Product Details:
| Capacity | 500 Kg |
Scissor lift